Oprawki dla dzieci – zobacz jakie wybrać

Choroby oczu to coraz częściej spotykana przypadłość, która poza dorosłymi, dotyka również najmłodszych. Dlatego jeśli zauważysz, że Twoje dziecko przekręca głowę, mruży oczy, ma problemy z koncentracją, niechętnie koloruje, rzadziej przegląda książki czy  czytając wodzi palcem po wyrazach – warto udać się do specjalisty w celu sprawdzenia czy nie pojawiły się problemy z widzeniem.

Wybór odpowiedniego specjalisty to podstawa diagnozy i dalszego leczenia. Warto skorzystać z usług salonów, które są dedykowane dla dzieci. Optometrysta nie tylko zbada wzrok młodego człowieka, ale również zajmie się odpowiednim doborem okularów. W przypadku dziecka jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ stale poznaje ono świat, doświadcza, uczy się i spędza czas znacznie aktywniej i mniej rozważnie niż klasyczny dorosły.

Dobre oprawki to podstawa

Przede wszystkim oprawki do okularów dla dzieci muszą być dopasowane do kształtu twarzy dziecka. Istotne jest, aby były odporne na wszelkie uderzenia i upadki, które są bardzo częste przy aktywnym trybie życia. Dzieci zapominają o tym, że korzystają z okularów, co sprawia, że przestają zwracać na nie uwagę. Z jednej strony świadczy to o dobrze dobranych oprawkach, z drugiej zaś mogą być narażone na upadki. W związku z tym, że mają służyć długo i nie przeszkadzać w funkcjonowaniu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby:

  • Były w odpowiednim i dobrze dobranym rozmiarze
  • Nie uciskały
  • Miały odpowiednio dostosowane zauszniki
  • Nie zsuwały się z noska
  • Tarcza była blisko oczu
  • Metalowe czy plastikowe.

Oprawki metalowe łatwiej się reguluje i można je z łatwością dostosować do twarzy dziecka. Są trwałe choć na pierwszy rzut oka wydają się delikatne. W przypadku najmłodszych rodzice często decydują się jednak na oprawki plastikowe lub z innych tworzyw sztucznych. Są one elastyczne, łatwo dostosowują się do rysów twarzy i noska, nie są podatne na pęknięcia czy złamania, które mogą pojawić się w przypadku intensywnych zabaw. Ograniczają też możliwość skaleczenia przez dziecko.

Dlaczego dobór odpowiednich oprawek jest ważny?


Odpowiednie dobranie oprawek to przede wszystkim gwarancja wygody i komfortowego użytkowania. Przy uwierających oprawkach czy zsuwających się z nosa okularów, dziecko niechętnie będzie je nosiło, a przecież ważna jest korekcja jego wzroku i możliwość codziennego rozwoju. Istotne, aby pierwsze okulary nie zraziły dziecka do ich noszenia. Pozytywne doświadczenia sprawią, że dbanie o wzrok będzie przyjemne i prawie niezauważalne, a co najważniejsze nie będzie wpływało na funkcjonowanie dziecka w poznawanym przez niego świecie.

About the Author

You may also like these