Wszystko, co powinieneś wiedzieć o szkłach korekcyjnych

Kiedy zauważasz, że twoje oczy męczą się znacznie szybciej niż kiedyś albo pojawił się u ciebie problem z widzeniem, sprawdź swój wzrok u okulisty. Być może okaże się, że będziesz musiał kupić szkła korekcyjne, które poprawią twój komfort widzenia. Dowiedz się, co oferuje rynek optyczny, by w razie potrzeby, wybrać najlepsze rozwiązanie.

Kiedy trzeba nosić szkła korekcyjne?

Przy pomocy okularów ze szkłami korekcyjnymi można poprawić wzrok przy trzech jego wadach:

Rodzaj i stopień zaawansowania wady określa lekarz okulista podczas wykonania komputerowego badania wzroku. To najpopularniejszy rodzaj diagnostyki przy użyciu refraktometru automatycznego. W trakcie badania urządzenie kieruje na oko wiązkę promieni podczerwonych i w ten sposób sprawdza wartość refrakcji. Całość jest bezbolesna i trwa około 3 minut.

Szkła korekcyjne, prócz tego, że mają poprawić jakość widzenia i skorygować konkretną wadę w oku, mogą jeszcze być wyposażone w różnorakie powłoki ochronne

Z czego zbudowane są szkła korekcyjne?

Wyróżnia się trzy rodzaje soczewek przez wzgląd na ich budulec:

  • soczewki mineralne (tradycyjne),
  • soczewki organiczne, które wykonane są z mieszaniny tworzyw przypominających plastik,
  • soczewki poliwęglanowe (lekkie i najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne).

Powłoki stosowane na szkłach korekcyjnych

Szkła korekcyjne, prócz tego, że mają poprawić jakość widzenia i skorygować konkretną wadę w oku, mogą jeszcze być wyposażone w różnorakie powłoki ochronne. Dzięki nim wzrok nie będzie się męczyć podczas wykonywania codziennych czynności.

Kiedy zauważasz, że twoje oczy męczą się znacznie szybciej niż kiedyś albo pojawił się u ciebie problem z widzeniem, sprawdź swój wzrok u okulisty

Najpopularniejsza jest powłoka antyrefleksyjna. Okulary bez niej są jeszcze dostępne, ale nie kosztują wiele mniej, niż te z powłoką. Antyrefleks przydaje się zwłaszcza kierowcom, ponieważ eliminuje odblaski, które mogą ich oślepiać. Okulary dla kierowców mogą mieć dodatkowo soczewki z polaryzacją.

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się także okulary ze szkłami blue care (blue control). To powłoka, która może być nałożona zarówno na szkła korekcyjne, jak i popularne zerówki. Eliminuje niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektryczne. Poprawia też kontrast i ostrość widzenia. Przydaje się osobom, które często korzystają z komputera. Przez niebieskie światło osoby bardziej wrażliwe mogą mieć problem z zasypianiem, a okulary z powłoką blue control pomagają regulować rytm dobowy.

Dzięki powłoce oelofobowej okulary będzie łatwiej utrzymać w czystości, bo kurz i tłuszcz nie będą przyklejać się do soczewek. Z kolei powłoka hydrofobowa (clean coat) sprawi, że okulary nie będą tak szybko parować i również łatwiej będzie je wyczyścić.

Jak często wymieniać szkła korekcyjne?

Osoby dorosłe, które noszą okulary, powinny kontrolować wzrok u okulisty co dwa – trzy lata. Podczas badania lekarz zdecyduje, czy konieczna jest wymiana soczewek.

About the Author

You may also like these