Jak dobrać oprawki do okularów dla dzieci?

W przypadku większości wad wzroku bardzo ważne jest, by wykryć je jak najwcześniej. Dzięki temu można podjąć leczenie, które czasami może zmniejszyć wykrytą wadę i równocześnie zwiększyć komfort życia dziecka. Zdarzają się sytuacje, w których maluchy bez okularów nie są w stanie prawidłowo się rozwijać i poznawać świat. Jak prawidłowo dobrać oprawki do okularów dla dzieci? O czym warto wiedzieć i pamiętać?

Warto zastanowić się nad rozmiarem oprawek do okularów dla dzieci?

Przede wszystkim pamiętajmy, że głowa dziecka jest dużo mniejsza niż u dorosłego. To oczywiste. Bardzo ważne jest też to, że jej wielkość zmienia się w czasie, bo dziecko rośnie. W związku z tym zmienia się też wielkość oprawek, jaka będzie dla niego odpowiednia. W przypadku oprawek trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty:

 

  • szerokość noska, która oddziela od siebie pojedyncze szkła,
  • wielkość oprawki na szkła w stosunku do wielkości oczu,
  • długość zausznic.

Może zdarzyć się, że oprawka, która na pierwszy rzut oka jest dobrze dobrana, w rzeczywistości jednak nie leży dobrze, ponieważ umieszczony w niej nosek jest zbyt szeroki i nie można w żaden sposób wpłynąć na ten parametr. Z tego powodu szkła znajdują się w zbyt dużej odległości od siebie, co sprawia, że dziecko nie może wygodnie ich używać. Żeby uniknąć takiej sytuacji, należy koniecznie przymierzać oprawki do okularów dla dzieci i dopasowywać je do rozstawu oczu konkretnych dzieci.

A może okulary, które można dopasować?


Ciekawym rozwiązaniem są oprawki do okularów, które mają duże możliwości dopasowywania ich do wielkości głowy. Zwykle mają one specjalne gumki, które dobrze leżą i nie naciskają zbyt mocno czaszki. Równocześnie są one tak dobierane, by okulary nie zsuwały się dziecku z głowy. Są one szczególnie zalecane w przypadku najmłodszych dzieci, które przynajmniej na początku nie chcą nosić okularów i ściągają je lub też po prostu u takich, u których oprawki zsuwają się, bo nie można stabilnie zahaczyć je o uszy. Oprawki do okularów dla dzieci, które można dopasowywać i w pewnym sensie mogą one rosnąć wraz z maluchem, cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem rodziców. Ich zakup to doskonały wybór, bo pozwala rodzicom znaleźć jedno dobre rozwiązanie na długi czas. Równocześnie trzeba też mieć na względzie, że wada wzroku dziecka może z czasem się zmieniać (w tym też pogłębiać). W związku z tym nie można zapominać o regularnych badaniach wzroku oraz o ewentualnym dopasowywaniu szkieł do aktualnych potrzeb dziecka. W oprawkach dobrej jakości wymiana szkieł na nowe nie powinna stanowić żadnego problemu.

 

About the Author

You may also like these